novitet
Ovo niste očekivali! Iznenadićete se kad vidite koji zanat u Srbiji je najtraženiji: Prosečna plata 170.000 dinara
Po podacima sajta Poslovi Infostud, u 2024. godini bilo je ukupno objavljenih 73.732 oglasa za posao
Jedno od najdeficitarnijih zanimanja prošle godine u Srbiji je bilo ni manje ni više nego limarstvo, a prosečna zarada za taj posao dostigla je cifru od 170.000 dinara. Limari su svakako među najtraženijim profesijama duži niz godina, a na mesečnom nivou ovi radnici mogu zaraditi čak i duplo više.
Po podacima sajta Poslovi Infostud, u 2024. godini bilo je ukupno objavljenih 73.732 oglasa za posao.
Najtraženije pozicije tokom godine održavale su činjenicu da su poslodavci u većoj meri tražili radnike sa srednjom stučnom spremom – poput kvalifikovanog limara.
Najtraženije pozicije
Takođe, kada govorimo o najtraženijim pozicijama, poslodavci su tokom 2024. godine nudili zarade koje su značajno varirale u zavisnosti od radnog mesta i sektora.
Mi smo u želji da saznamo nešto više o tome kontaktirali Miloša Turinskog sa Infostuda, koji je za naš portal objasnio da su konkretno limarske pozicije već više godina tražene na tržištu rada i da shodno tome rastu i zarade za taj posao.
„Kada pričamo o tome gde se najviše zarađuje, to su uvek veći centri poput Beograda, Novog Sada i Niša. Generalno su zanatske pozicije vezane i za obim posla i za količinu rada, tako da je količina posla veća što je veći grad“, objasnio je on.
On je dodao da se u većim gradovima teže dolazi do kvalifikovanog majstora i da za neke delatnosti postoje čak i liste čekanja.
Najvišu prosečnu zaradu u prethodnoj godini ostvarivali su upravo limari, sa 176.000 dinara, što ih stavlja na vrh liste.
Deficit radne snage nastavio je da pogađa zanatski sektor, gde se tokom godine osećala najizraženija potreba za pekarima, autolimarima, kuvarima, frizerima, mesarima i limarima.
„Zarade variraju kod zanatlija iz godine u godinu, ali one svakako rastu, a poslodavci se bore da privuku kvalitetan kadar. Limari su svakako u rangu plaćenijih zanimanja“, objasnio je Turinski.
Naporan posao
Mi smo takođe razgovarali sa vlasnikom jedne limarske radnje, koji nam je objasnio da kvalitetnih radnika u tom poslu nema puno.
„Sve zavisi od posla do posla, ja se sada trudim da biram poslove, jer ponuda ima dosta. Isto tako vam mogu reći da smatram da u čitavoj Srbiji nema 15 kvalitetnih radnika u limarstvu“, rekao je naš sagovornik.
On je dodao da je posao naporan i da je tokom letnjih meseci najzahtevnije zbog visokih temperatura, ali da se posao isplati.
„Metar oluka je sada 500 dinara, a vi naplatite 15 evra, znači bolje nego drogu da prodajete, jer vas za drogu mogu uhapsiti. Nema majstora puno, ali nije samo to problem već i to što su nekvalifikovani. Recimo ja imam puno mašina i tvrdim da novopečeni radnici ne znaju čemu one služe, i da ima dosta priučenih radnika“, rekao je.
On je ukratko objasnio da je limarski posao vezan za sečenje, savijanje i postavljanje limova. Rad sa tankim limovima – pocinkovani 0,8mm-1,5 mm i aluminijumski 1,0 mm – 2,0 mm, rad na CNC presi i makazama.
Dodao je da u rad može da spada i praćenje toka proizvodnje i korišćenje tehničke dokumentacije, a da stručna sprema i iskustvo uglavnom nisu neophodni ali da su od značaja.
Deficitarna zanimanja u prošloj godini omogućavala su zarade koje su najmanje bile u rangu prosečne plate na republičkom nivou, dok su pojedini oglasi nudili čak i do 3.000 evra za određene pozicije.
To ukazuje na veliku potražnju i spremnost poslodavaca da značajno plate retke i potrebne veštine.
Bonus video:
(Espreso)
Uz Espreso aplikaciju nijedna druga vam neće trebati. Instalirajte i proverite zašto!